Facultatea de Psihologie și Științele Educației coordonator al proiectului Erasmus + „Development of Inclusive and Participatory Learning in Organisations through Multicultural Ambassadors” – DIPLOMA

Facultatea de Psihologie și Științele Educației a Universității din București a fost gazda primei întâlniri  de proiect Erasmus +  „Development of Inclusive and Participatory Learning in Organisations through Multicultural Ambassadors –  DIPLOMA” ( în cadrul programului Erasmus+ Acțiunea 2: Parteneriate strategice, nr. proiect: 2021-1-RO01-KA220-HED-000027615). Întâlnirile de proiect au avut loc în perioada 9-10 iunie 2022.

Proiectul DIPLOMA se adresează direct obiectivelor din cadrul priorității incluziunii sociale. Proiectul va oferi tinerilor din comunitățile dezavantajate/marginalizate interacțiuni și oportunități de învățare care să le permită să acceseze mai bine informații despre rutele de formare și educație. Studenți ambasadori/voluntari vor lucra la nivel local/regional în cele trei țări partenere cu tineri care au mai puține oportunități, inclusiv tineri din medii dezavantajate socio-economic, grupuri etnice minoritare, tineri din comunitățile de romi și migrați. Coordonatorul proiectului, lector univ. dr Ruxandra Foloștină, a facilitat întâlnirea de proiect unde s-au stabilit primele activități  ce urmează a fi derulate pe parcursul a doi ani.

Proiectul DIPLOMA este realizat în parteneriat Universitatea din  Suffolk​ – Marea Britanie, Universitatea Catholique De L'ouest - Association St-Yves​ - Franța, Universitatea din Amasya- Turcia​, Alianța Națională A Organizațiilor Studențești Din România (Anosr)​ și  Centrul De Proiecte Educaționale și Sportive București​.

Pentru mai mule informații, vă invitam sa consultați site-ul proiectului: https://diplomaeducation.eu/