Saptamana ANTREPRENORIATULUI - 16-21 Mai 2022 - Studenți astăzi, antreprenori mâine. Sprijinirea inițiativelor de afaceri ale studenților și absolvenților UB

Saptamana ANTREPRENORIATULUI

16-21 Mai 2022

Societatea Antreprenorială Studențească (UNIHUB) adresează tuturor studenților, indiferent de ciclul de studii, invitația de a participa la o serie de evenimente pe teme de antreprenoriat: ateliere de lucru, conferințe, workshopuri sau mese rotunde. Acestea au rolul de a inspira comunitatea UB, pentru a înțelege și a se implica în activități antreprenoriale. Evenimentele propuse conectează studenții, cercetătorii și cadrele didactice, cu potențiali colaboratori, mentori și investitori, contribuind la dezvoltarea competențelor antreprenoriale

Studenții vor beneficia de cunoștințe din domeniul antreprenoriatului, vor participa la dezbateri interactive, vor avea acces la modele de succes oferite de antreprenori și specialiști pe piața antreprenorială. Cu această ocazie, vor înțelege mai bine, pe baza unor exemple de bune practici și de strategii verificate anterior, modul antreprenorial de integrare pe piața muncii. Studenții de la facultățile organizatoare pot participa la eveniment, cu prezență fizică, la sălile alocate în program, iar participanții de la alte facultăți sau domenii, interesați de subiect, vor putea participa online, linkul de conectare urmând a fi comunicat după înscrierea participanților.

Săptămâna antreprenoriatului este organizată în cadrul proiectului CNFIS-FDI-2022-0499 – Studenți astăzi, antreprenori mâine. Sprijinirea inițiativelor de afaceri ale studenților și absolvenților UB (BUSISNESSSTUDENT). Acest program continuă seria de evenimente dedicate dezvoltării de inițiative antreprenoriale, raportate la contextul actual al comunităților și societății, prin inițierea de afaceri noi, inovative și sustenabile, care stimulează spiritul antreprenorial și civic al tinerilor implicați, beneficiari ai experienței de formare și învățare în antreprenoriat. Obiectivul general al proiectului (OG) este dezvoltarea ecosistemului antreprenorial UB ce include un ansamblu de entități interconectate ce acționează pentru extinderea competențelor și încurajarea inițiativelor antreprenoriale în rândul studenților și absolvenților, prin susținerea activităților Societății Antreprenoriale Studențești (SAS) de derulare a unor programe de antreprenoriat.

Studenții se pot înscrie până pe 13 mai 2022 accesând linkul următor: https://forms.gle/2R7gB39QqLeEt2fs9

Agenda evenimentului poate fi consultată aici:

Ultima modificare Joi, 12 Mai 2022 18:50