CIVIS HACKATHON

În perioada 9-10 noiembrie 2020, cele 8 universități membre ale CIVIS organizează primul hackathon al Universității Civice Europene, sub deviza “Build the University of the future: a GREEN European University”.

Provocarea adresată studenților urmărește să devină punctul central al regândirii, reinventării și reconfigurării învățământului superior pentru un viitor durabil și verde.

Evenimentul propune viitorilor hackeri CIVIS trei teme centrale: Green Erasmus – regândirea mobilităților studențești, Green Campus – reinventarea campusului studențesc, și Sustainable Development Goals– reconfigurarea sistemului educațional.

Studenții interesați de participarea la hackathon trebuie să-și formeze o echipă de 2-5 persoane sau să se alăture uneia deja create până cel târziu miercuri, 4 noiembrie 2020.

Ulterior, echipele vor avea la dispoziție 24 de ore de brainstorming, schimburi de idei și de prezentări ale soluțiilor identificate pentru conturarea universității viitorului. După cele 24 de ore, proiectele finale vor fi prezentate cercetătorilor, cadrelor didactice, rectorilor și președinților celor 8 universități membre CIVIS, precum și reprezentanților celor 8 orașe „gazdă” ale Universităților Civice Europene.

Echipa câștigătoare va fi recompensată cu o bursă pentru un curs de mobilitate pe termen scurt în cadrul CIVIS.

Ferm angajată să facă față celor mai mari provocări societale de astăzi în materie de climă, mediu și energie, CIVIS – Universitatea Civică Europeană reunește opt dintre cele mai importante și reputate universități din Europa: Aix-Marseille Université, National and Kapodistrian University of Athens, Universitatea din București, Université Libre de Bruxelles, Universidad Autónoma de Madrid, Sapienza Università di Roma, Stockholm University și Eberhard Karls Universität Tübingen. CIVIS aduce laolaltă o comunitate cu peste 384.000 studenți și 55.000 de angajați, dintre care 30.000 sunt cadre didactice și cercetători.

Mai multe detalii cu privire la primul hackathon al Universității Civice Europene pot fi accesate la adresa: https://www.civisdays.civis.eu/en/challenges/civis-student-hackaton?lang=en.

Ultima modificare Vineri, 30 Octombrie 2020 13:59