Studenți

03 Apr

International Handbook of Testing and Assessment, premiat de Asociația Psihologilor Americani (APA)

Tratatul International Handbook of Testing and Assessment, apărut la Oxford University Press, a fost premiat de Asociația Psihologilor Americani (APA) cu premiul Ursula Gielen Book Award, premiul pentru cea mai importantă contribuție adusă psihologiei, în calitate de disciplină globală, în 2016.

International Handbook of Testing and Assessment este o lucrare de referinţă care înglobează contribuţiile a peste 30 de cercetători şi profesori. Cuprinde 31 de capitole, fiecare oferind o viziune comprehensivă şi critică a problematicii testării.

Volumul a fost coordonat, alături de alte nume sonore în evaluarea și testarea psihologică şi educațională (Frederick Leong, Dave Bartram, Fanny Cheung și Kurt Geisinger) de Dragoș Iliescu, profesor al Facultății de Psihologie și Științele Educației (FPSE) din cadrul Universității din București.

Citeşte mai departe ...