„Promoting teachers' success in their induction period - PROTEACH”

PROTEACH este un proiect Erasmus + de tip KA2 – Cooperation for innovation and the exchange of good practices – Capacity Building in the field of Higher Education și are ca scop îmbunătățirea calității formării cadrelor didactice din Israel prin parteneriate in inserția profesionala a cadrelor didactice. Universitatea din București, prin Facultatea de Psihologie și Științele Educației, va contribui la definirea rolurilor și responsabilităților instituțiilor de învățământ superior în inserția profesionala a cadrelor didactice stagiare și definirea unor rute alternative de formarea mentorilor de stagiatură.

Proiectului PROTEACH este realizat în parteneriat cu șapte colegii de formarea profesorilor din Israel (Kibbutzim College of Education, Mofet Institute, Beit Berl College, Kaye Academic College, Gordon Academic College of Education, The College of Sakhnin, Talpiot Academic College) și patru uuniversități europene (The University of Salzburg, University of Bucharest, University of Exeter, Tallinn University).

Membrii proiectului:

• lector univ. dr. Mihaela Stângu (director de proiect)
  • lector univ. dr. Elena Marin (cercetător)
  • profesor univ. dr. Romiță Iucu (cercetător)

Mai multe informații despre proiect găsiți pe site-ul: http://www.proteach-project.org/

Ultima modificare Joi, 26 Aprilie 2018 07:37