ATELIERELE UNICO LA FACULTATEA DE PSIHOLOGIE ȘI ȘTIINȚELE EDUCAȚIEI

Luni, 26 iunie 2017, Facultatea de Psihologie și Științele Educației a găzduit și organizat două ateliere destinate micilor studenți din cadrul Universității Copiilor, sub coordonarea mai multor cadre didactice de la Departamentul de Formare a Profesorilor: conf.univ.dr. laura Ciolan, lect.univ. dr. Camelia Rădulescu, lect.univ.dr. Anca Petrescu și lect.univ.dr. Cristian Bucur.

Tinerii vizitatori, cu vârste cuprinse între 7 și 14 ani, au beneficiat de două ateliere interactive şi creative – Școala mea ideală și Joc și comunicare, care i-au provocat la reflecţie şi acţiune, într-un spaţiu cu pronunţată dimensiune ludică, adecvat profilului lor generaţional. Obiectivele principale ale activităților propuse au vizat conturarea unei perspective colective/ individuale asupra importanţei comunicării şi colaborării în viaţa cotidiană, dar şi în cea de elev, precum şi o ilustrare a concepţiei copiilor despre ceea ce înseamnă învăţarea azi.

Pentru cei interesați, mai multe informații despre proiectul Universitatea Copiilor pot fi găsite pe www.unico.org.ro .

Ultima modificare Joi, 29 Iunie 2017 17:33