Despre noi

Activități Centrul de Cercetare şi Promovare a Echității în Educație – CCPEE 29 martie 2017

În cadrul Zilelor Porților Deschise din Facultatea de Psihologie şi Științele Educației cu sprijinul Centrului de Cercetare şi Promovare a Echității în Educație – CCPEE a fost propusă tema “Există discriminare în școală? Rezultate ale cercetărilor.”

Dezbaterea a permis împărtășirea de experiențe si practici pozitive cu privire la accesibilitate, echitate, incluziune și integrare în spațiul școlar. S-a punctat și modul în care cadrul legislativ sprijină combaterea discriminării și excluziunii sociale a copiilor cu cerințe educaționale speciale.

Concluziile evenimentului au condus către nevoia finalizării și adoptarea unei Strategii naționale privind educația copiilor cu dizabilități și/sau CES în contexte inclusive.