PROMENTORS – Promoting Promoting Mentors' Work in Education

În perioada 17-19 februarie 2020 la Talpiot Academic College of Education din Holon (Israel) a avut loc conferința de lansare a proiectului PROMENTORS.

PROMENTORS – Promoting Promoting Mentors' Work in Education este un proiect Erasmus + de tip KA2 – Cooperation for innovation and the exchange of good practices – Capacity Building in the field of Higher Education și are ca scop formarea și dezvoltarea profesională a mentorilor de stagiatură. Noul model se va baza pe practici inovative existente la nivel European cu accent pe modele de peer mentoring.

Acest proiect este o continuare a proiectului PROTEACH (http://www.proteach-project.org/) care a avut ca scop îmbunătățirea calității formării cadrelor didactice din Israel prin parteneriate in inserția profesionala a cadrelor didactice.

Proiectului PROMENTORS este realizat în parteneriat cu zece colegii de formarea profesorilor din Israel (Talpiot Academic College, The Mofet Institute, Kaye Academic College, Beit Berl College, Seminar HaKibbutzim College of Education, Sakhnin College, Levinsky College of Education, Gordon Academic College, Hemdat Hadarom College, Shaanan Academic religious teachers College) și patru uuniversități europene (University of Bucharest – România, University of Exeter – Marea Britanie, The John Paul II Catholic University of Lublin – Polonia, Jyväskylä University – Finlanda).

Membrii proiectului FPSE:

• lector univ. dr. Mihaela Stângu (director de proiect, cercetător)
  • lect. univ. dr. Simona Iftimescu (cercetător)
  • profesor univ. dr. Romiță Iucu (cercetător)
  • lector univ. dr. Elena Marin (cercetător)
  • Dr. Miruna Miulescu (cercetător)