Conferința națională „Acces și participare la educație. Competiție și cooperare în școala românească”

ape

Conferința națională

În data de 23 noiembrie 2019 s-a desfășurat la facultatea de Psihologie și Științele Educației, cea de-a patra conferință națională „Acces și participare la educație. Competiție și cooperare în școala românească”. Organizatorii conferinței au fost Centrul de Cercetare și Promovare a Echitații în Educație din FPSE – Școala Doctorală și Asociația RENINCO Romania. Conferința reunește anual teoreticieni și practicieni în domeniul educațional, reprezentând un cadru de reflecție, de împărtășire a preocupărilor de cercetare și a rezultatelor cercetării educaționale, pentru promovarea cercetării științifice în domeniul echității în educație. Ediția de anul acesta a avut 100 de participanți și s-a concentrat asupra intervențiilor venite din partea membrilor rețelei de experți - GREI – Grup Român pentru Educație Incluzivă. GREI promovează şi susține dezvoltarea politicilor şi practicilor incluzive în școala românească. Grupul GREI cuprinde persoane din universități, instituții publice, școli, organizații, care au  decis să împărtășească din experiența și cunoștințele proprii din domeniile educație și social, validate în timp prin realizări profesionale, celor care știu că fiecare copil are dreptul la educație, indiferent de particularitățile sale de dezvoltare și învățare și are nevoie de intervenție directă și sprijin.

Agenda conferinței precum și alte informații referitoare la acest eveniment vor fi disponibile, în curând, pe site-ul centrului: https://echitateineducatie.wixsite.com/ccpee