Concursul Naţional pentru Elevi cu Deficienţe de Auz – ediția a VIII-a

București

Școala Profesională Specială pentru Deficienți de Auz ”Sfânta Maria”  a organizat, alături de Inspectoratul Şcolar al Municipiului București și Ministerul Educației Naționale, în perioada 18 – 21.04.2018, cea de-a VIII-a ediţie a Concursului Naţional pentru Elevi cu Deficienţe de Auz. Obiectivul general al concursului este stimularea şi dezvoltarea gândirii ştiinţifice, stimularea creativităţii, cultivarea şi dezvoltarea spiritului de competiţie şi fair-play.

La acest eveniment au participa peste 120 de elevi din ciclul gimnazial (clasele  a VII-a şi a VIII-a) din 13 instituţii de învăţământ special din ţară: Şcoala Profesională Specială pentru Deficienţi de Auz ,,Sfânta Maria”, Școala Gimnazială Specială pentru Surzi Nr. 1, Liceul Tehnologic Special Nr. 3  din București,  C.S.E.I. ,,Constantin Pufan” Vaslui, Școala Gimnazială Specială ,,Sf. Vasile” Craiova, C.S.E.I. ,,Constantin Pufan” Timişoara, Liceul Tehnologic pentru Copii cu Deficienţe Auditive Buzău, Şcoala Profesională Specială ,,P. Popescu Neveanu” Galaţi, C.S.E.I. ,,Elena Doamna” Focşani, Liceul Tehnologic Special Bivolărie, Liceul Tehnologic Special pentru Deficienți de Auz Cluj-Napoca, C.S.E.I. Nr. 2 Sibiu, Liceul Tehnologic Special ,,Vasile Pavelcu” Iași.

Disciplinele de concurs au fost: limba şi literatura română, matematică, tehnologia informaţiei şi comunicaţiilor și educaţie plastică.

Din experiența celor șapte ediții anterioare, putem spune cu certitudine că acest concurs este mai mult decât o competiție. Este o dovadă a faptului că despre copiii deficienți de auz trebuie să vorbim nu doar ca parte a unui grup vulnerabil care are nevoie de asistență socială. Acum vorbim despre niște copii care învață să își organizeze timpul, care  învață ce înseamnă efortul, disciplina,  perseverența, răbdarea și responsabilitatea. Copii care au curajul de a accepta provocările care i-ar putea împiedica şi dezechilibra.

La acest concurs, preşedintele Comisiei a fost desemnat prof. univ. dr. Doru Vlad Popovici, directorul Departamentului de Psihopedagogie Specială al Facultăţii de Psihologie şi Ştiinţele Educaţiei din Universitatea din Bucureşti.

Ultima modificare Luni, 23 Aprilie 2018 11:10