Despre noi

Profesorul Dragoș Iliescu, volum-monografie publicat la prestigioasa editură Cambridge University Press

Dragoș Iliescu, Profesor în cadrul Facultății de Psihologie și Științele Educației din cadrul Universității din București, punctează apariția unui volum-monografie, de peste 700 de pagini, publicat la prestigioasa editură Cambridge University Press.

Volumul "Adapting Tests in Linguistic and Cultural Situations” face parte din seria "Cambridge Core - Applied Psychology" și discută în mod riguros bazele științifice și capcanele practice ale complexului proces de adaptare a testelor psihologice si educationale la un nou cadru lingvistic sau cultural, păstrând în același timp intactă valoarea lor psihometrică.

Mai multe detalii despre volum se pot găsi aici: https://www.cambridge.org/core/books/adapting-tests-in-linguistic-and-cultural-situations/4ECCEECEAA83D0FD390C329A5A9B14F7

DI 2