Admitere

Titlu / Acronim

Psihologie Clinică - Evaluare şi Intervenţie Terapeutică/PC

Descriere generală

Obiectivele principale urmărite de acest program de studii masterale sunt:
  1. Dobândirea de competenţe în domeniul psihologiei clinice, consilierii psihologice clinice şi psihoterapiei recuperatorii de orientare experienţial- unificatoare.
  2. Cunoaşterea şi aplicarea principalelor strategii metodologice, evaluative, preventive şi curative psihologice în asistarea tulburărilor psihice, psihosomatice şi de adaptare socială
  3. Cunoaşterea particularităţilor şi formarea deprinderilor diagnostice şi terapeutice de lucru în echipa medico-psiho-socială
  4. Utilizarea cunoştinţelor şi a abilităţilor, de expertizare diagnostică şi prognostică a stării de sănătate mentală, a potenţialului psihic restant şi compensator recuperator, în principalele afecţiuni psihice, psihosomatice
  5. Cunoaşterea principalelor manifestări de patologie socială şi familială cu impact în starea de sănătate şi dezvoltare personală şi colectivă
  6. Abilitarea în elaborarea şi utilizarea conectivă şi sintetică a avizelor psihologice expertale de tip clinic, a tipurilor de deficienţe cu impact asupra capacităţii de muncă şi a integrării sociale şi familiale. Evaluarea resurselor compensatorii şi activarea lor.
Admitere admitere 2016

Cursuri

Planul de învăţământ cuprinde discipline de aprofundare (60 %) şi de sinteză (40%), cu un conţinut corespunzător misiunii asumate. Exemple de discipline: Bazele psihologiei clinice; Etică şi deontologie în psihologia clinică, psihoterapie şi consiliere psihologică; Psihodiagnoza disfuncţiilor cognitive şi ale personalităţii; Evaluare psihologică în expertiza capacităţii de muncă a bolnavilor psihici şi psihosomatici; Psihiatrie şi elemente de psihofarmacologie; Psihodignoza proiectiva a adultului; Dezvoltare personală unificatoare și analiză didactică în grup (PEU); Psihoterapii resocializatoare și creative în tulburările psihice severe; Consilierea şi asistarea socială a persoanelor infestate cu HIV; Patologie socială şi a familiei; Elemente de psihosexologie. * La absolvire se recunoaşte stagiul practic supervizat.

Profesori

În cadrul programului de master sunt implicaţi profesori şi cercetărori titulari în Departamentul de Psihologie, dar şi cadre didactice asociate, practicieni: Prof. dr. Laurențiu Mitrofan, Prof. dr. Eugen Avram; Conf. dr. Elena Vladislav; Conf. Dr. Eduard Motoescu, Lector dr. Denisa Godeanu; Lector dr. Mariana Badea; Lector dr. Sebastian Godeanu, Lector dr. Adrian Luca; Lector dr. Ovidiu Alexandru Pop; Lector dr. Ruxandra Foloştină, Lect. Dr. Ligiana Petre.

Perspective în carieră/ Debuşee profesionale

Recunoaştere profesională: Competenţele formate în cadrul programului de Master vor fi certificate de către Colegiul Psihologilor din România, Comisia Aplicativă de Psihologie Clinică şi Psihoterapie.

Masterul este recunoscut de către Institutul Societăţii de Psihoterapie Experienţială din România şi de către Colegiul Psihologilor din România conform aviz RF- II-B-2 din 19.06.2006 şi anexa 3 din 19.06.2006.

Debușee profesionale: clinici şi spitale de profil psihiatric şi neurologic; clinici şi spitale de profil somatic; secţii clinice şi spitale pentru asistarea bolilor cronice, cu sfârşit letal şi infecţioase (neoplazii, leucemii, SIDA , dializaţi etc); secţii clinice recuparatorii şi spitale de traumatologie (spitale de urgenţă, afecţini locomotorii, chirurgie plastică şi reparatorie, afecţini senzoriale etc.); clinici de sănătate mintală; geriatrie; ONG-uri pentru asistarea şi protecţia persoanelor cu nevoi speciale, handicap, boli cronice şi invalidante, maladii psihotice, familii patogene, violenţă domestică , abuz fizic şi sexual, familiilor cu copil autist etc.; cabinete private de psihologie clinică şi consiliere psihologică; reţeaua naţională de expertiză şi recuperare a capacităţii de muncă a bolnavilor cu invaliditate; reţeaua naţională de expertiză medico-legală; penitenciare şi DGP; reţeaua naţională de Protecţia copilului; centre şi societăţi profesionale de medicină alternativă şi complementară.

Persoană de contact

Coordonatorul programului