Admitere

Educație Presecundară. Politici și Strategii de Dezvoltare

Descriere generală

Acest program îşi propune să formeze specialişti în domeniul pedagogiei învăţământului primar şi preşcolar şi al didacticilor disciplinare şi interdisciplinare. Programul masteral “Educatie presecundară. Politici şi strategii de dezvoltare” îşi propune să ofere o șansă de evoluție în carieră profesorilor pentru învăţământul primar şi preşcolar, dar, deopotrivă, şi licenţiaţilor în alte specializări care lucrează sau vor lucra în educaţia la vârstele mici. Aceste generaţii de absolvenţi ai programului «Bologna» vor fi angajate în procesele de schimbare personală şi profesională cerute pe piaţa muncii de profilul noii profesii şi competenţele solicitate în exercitarea  noilor lor funcţii în plan didactic. În acest context, acest program de masterat va reprezenta o oportunitate deosebită pentru continuarea procesului de profesionalizare în cariera didactică a celor care şi-au facut o profesiune de credinţă din educaţia la vârstele mici.

Admitere

Admiterea se realizează pe baza unui interviu și a mediei de licență. Pentru mai multe informații, dați click aici.

Cursuri

Pentru detalii accesați planul de învățământ de pe pagina principală de admitere la master.

Profesori

Echipa de cadre didactice este formată din: Prof. Univ. Dr. Dan Potolea, Prof. Univ. Dr. Romiță Iucu, Prof. Univ. Dr. Marin Manolescu, Prof. Univ. Dr. Ovidiu Pânișoară, Prof. Univ. Dr. Ioan Neacșu, Prof. Univ. Dr. Lucian Ciolan, Conf. Univ. Dr. Vasile Molan, Conf. Univ. Dr. Mihai Rosu, Conf. Univ. Dr. Laura Ciolan, Conf. Univ. Dr. Diana Csorba, Prof. Univ dr. Carmen Bulzan, Lector. Univ. Dr. Bucur Cristian , lector dr Anca Petrescu.

Perspective în carieră

Oportunitățile la absolvire sunt dintre cele mai variate: cadre didactice pentru activitățile de dimineață, la clasa pregatitoare și la clasele I-IV, cadre didactice pentru activitățile de dimineață la grupa de preșcolari, cadre didactice pentru activitățile din programul ”școala de după școală”/ After school; cadre didactice pentru activitățile complementare, în programul de după amiază, manageri, consilieri, experți, consultanți sau trainer etc.

Director program

Ultima modificare Joi, 02 Martie 2017 20:38