Admitere

Management educațional (filiala Buzău)

Descriere generală

Facultatea organizatoare a programului de studii universitare de masterat este Facultatea de Psihologie şi Ştiinţele Educaţiei (Universitatea din București), Departamentul pentru Formarea Profesorilor – Filiala Buzău.

Principala misiune a acestui program este de a forma, la cele mai înalte standarde de calitate, specialişti în management educațional, răspunzând unor nevoi actuale privind pregătirea şi perfecţionarea managerială a unor grupuri profesionale – cadre didactice din învăţământul preuniversitar, inspectori şcolari, directori şcolari. Obiectivele programului au fost formulate în corelaţie cu nevoile de profesionalizare ale acestora, cu rolurile şi competenţele care definesc activitatea specialiştilor în domeniul managementului educaţional. Ele vizează în principal aplicarea principalelor modele teoretice generale și tehnicilor managementului educațional, utilizarea cunoştinţelor şi abilităţilor fundamentale necesare în procesul de conducere și evaluare instituțională a educației, cunoaşterea şi înţelegerea bazelor conceptual-metodologice ale culturii specifice managementului resurselor umane din instituţii şi organizaţii de diferite tipuri, utilizarea concretă a unor instrumente operaţionale de diagnoză, decizie şi prognoză a calităţii Resurselor Umane în instituţii şi organizaţii de diferite tipuri, cunoaşterea şi utilizarea eficientă a instrumentarului de evaluare a programelor şi organizaţiilor educaţionale în vederea asigurării şi menţinerii calităţii instituţionale.

Admitere

Admiterea se realizează pe baza unui interviu și a mediei de licență. Pentru mai multe informații, dați click aici.

Cursuri

Pentru detalii accesați planul de învățământ de pe pagina principală de admitere la master.

Profesori

Echipa de cadre didactice este formată din:

• Conf. univ.dr. Rafailă Elena
  • Lector univ.dr. Gheorghe Victoria
  • Lector univ. Iosifescu Viorel
  • Lector univ.dr. Enache Gheorghe
  • Lector univ.dr. Duţă Nicoleta
  • Prof. univ.dr. Stănculescu Elena
  • Lector univ.dr. Ştefănescu Cornelia
  • Prof. univ.dr. Bonciu Cătălina
  • Prof. univ.dr. Cristea Sorin
  • Prof. univ.dr. Logofătu Bogdan

Perspective în carieră

Oportunitățile la absolvire sunt dintre cele mai variate. Tipul întreprinderii, instituţiei în care pot profesa:

• Grădinițe
  • Școli primare și gimnaziale
  • Inspectorate școlare

Funcţia absolventului:

• profesor pentru învățământul primar și preșcolar
  • director de grădiniță
  • director de școală
  • inspector de specialitate

Parteneri

Director program: Conf. univ. dr. Elena RAFAILĂ, e-mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Ultima modificare Joi, 02 Martie 2017 20:46
Evaluaţi acest articol