Admitere

Evaluare și intervenție psihologică în domeniul educațional

Titlu/ Acronim Evaluare și intervenție psihologică în domeniul educaţional/EIPDE

Descriere generală

Misiunea principală a acestui program este aceea de a forma psihologi specializaţi pentru serviciile de asistenţă psihologică din unităţile şi structurile cu profil educativ.

Scopuri generale:

-        asigurarea unei cunoaşteri specializate cu privire la problematica domeniilor de aplicatie a psihologiei educatiei;

-        promovarea/stimularea cercetării interdiciplinare a temelor si problemelor specifice domeniului educatiei;

-        validarea unui model funcţional de pregătire a psihologilor din domeniul educaţional, la nivel de master;

-        dezvoltarea/perfectionarea setului de competenţe care să permită obţinerea atestatului de liberă practică în domeniul psihologiei şi consilierii educationale.

Abilităţi şi competenţe:

• Cunoaşterea şi aplicarea principalelor strategii metodologice, evaluative şi de intervenţie   psihologică în domeniul educaţiei.
  • Cunoaşterea şi abilitarea în utilizarea integrativ-sintetică a instrumentarului psihodiagnostic cognitiv, de personalitate şi proiectiv în evaluarea funcţionarii psihicului copilului, adolescentului şi adultului, în mediile educaţionale.
  • Cunoaşterea şi abilitarea iniţială minimală pentru intervenţiile primare şi secundare din unitatile şi structurile cu rol educativ.
  • Abilitarea pentru a desfasura activităţi de consiliere şcolară şi vocaţională, intervenţie psihologică şi consultanţă in domeniul educaţiei.
  • Abilitarea în a elabora programe de dezvoltare personală aplicate copiilor, elevilor, părinţilor şi cadrelor didactice.
Admitere admitere 2016

Cursuri

Pentru detalii accesați planul de învățământ de pe pagina principală de admitere la master.
Profesori Toate cadrele didactice sunt profesori titlulari ai Universitatii din Bucureşti.

Partener pentru practica de specialitate – CMBRAE Bucureşti.

Perspective în carieră/ Debuşee profesionale

Perspectivele de carieră sunt multiple şi diverse:

-          creşe, grădiniţe, şcoli, universităţi din sectorul public şi privat

-          cabinete şi centre de asistenţă psihopedagogică

-          centre de consiliere şi dezvoltare a carierei

-          centre de plasament sau alte instituţii de profil

-          reţeaua naţională de Protecţie a copilului

-          Centre de medicină preventivă şi educaţie pentru un stil de viaţă sănătos

-          Centre de resocializare şi comunitare

-          ONG-uri şi centre de protecţie, prevenţie sau asistare a excluderii sociale, a efectelor discriminării, a problemelor de inadaptare şi integrare comunitară

-          Cabinete individuale de psihologie

Persoană de contact