Admitere

Titlu/ Acronim

Psihologie aplicată în domeniul securității naționale

Descriere generală

Programul de studii aprofundate Psihologie Aplicată în domeniul Securităţii Naţionale are ca obiectiv central formarea profesională a psihologilor în conformitate cu standardele de calitate ale Colegiului Psihologilor din România.

Pe parcursul celor 4 semestre de studii, se asigură condiţiile pentru formarea competenţelor de specialitate necesare aplicării informaţiilor asimilate: competențe instrumentale care presupun însușirea și utilizarea adecvată a conceptelor, teoriilor şi metodologiei aplicative şi de cercetare în psihologia aplicată în domeniul securității naționale; competențe interpersonale ce includ abilități individuale, de exprimare și de critică, dar și abilități sociale de interacțiune și cooperare (capacitatea de constituire în echipe de cercetare, competenţe de lucru în echipă etc.); competenţele sistemice care fac referire la abilitatea de a planifica și efectua schimbări la nivel sistemic, de a concepe sisteme noi și de a le ameliora pe cele existente.

Admitere admitere 2016

Cursuri

Pentru detalii accesați planul de învățământ de pe pagina principală de admitere la master.

Profesori

Programul de master beneficiază de specialişti cu recunoaştere în aria psihologiei aplicate, precum: Prof. Univ. Dr. Irina Holdevici, Prof. Univ. Dr. Eugen Avram, Prof.Univ.Dr. Cătălin Nedelcea, Prof.Univ.Dr. Dragos Iliescu, Prof. Univ.Dr. Ruxandra Rășcanu, Prof. Univ. Dr. Romeo Zeno Creţu, Conf. Univ.Dr. Cornel L.Mincu, Conf. Univ. Dr. Violeta Rotărescu, Conf. Univ. Dr. Mihaela Chraif, Lector Univ. Dr. Ioana Podină, Prof. Asoc. Dr. Ion Duvac, Prof. Asoc. Dr. Doru Mărineanu, Prof. Asoc.Dr. Cristina Pripp, Prof.Asoc.Dr. Ana Moise, Prof.Asoc.Dr. Radu Nicolae.

Perspective în carieră/ Debuşee profesionale

Psihologii specializaţi în domeniul securității naționale vor putea ocupa funcţii sau vor putea furniza, conform competențelor, servicii psihologice în:
  • unități ale Ministerului Apărării Naționale;
  • unități ale Ministerului Administrației și Internelor;
  • structuri ale Serviciului Român de Informații și Serviciului de Informații Externe;
  • structuri ale Ministerului de Justiție și Libertăților Cetățenești;
  • structuri ale Administrației Naționale a Penitenciarelor din România;
  • unități ale Serviciului de Telecomunicații Speciale;
  • unități ale Serviciului de Pază și Protecție;
  • alte structuri ale statului cu atribuții în domeniul securității naționale;
  • companii private de transporturi valori speciale;
  • firme de prestări servicii de pază și protecție;
  • firme de detectivi particulari;
  • institute de cercetări de profil, civile sau militare;
  • cabinete individuale de psihologie, cabinete asociate de psihologie și societăți civile profesionale pentru furnizarea serviciilor psihologice în domeniul securității private;
Persoană de contact

Coordonator program