Admitere

Titlu / Acronim

Psihotraumatologie și asistare psihologică / PAP

Descriere generală

Programul este în primul rând unul profesional, urmărind formarea compentențelor în domeniul psihologiei clinice şi psihoterapiei, cu aplicaţii speciale în psihologia traumei. Programul urmărește totodată dezvoltarea competenţelor de cercetare psihologică, în calitate de parte intrinsecă a procesului de intervenţie bazat pe dovezi. Obiectivul fundamental al programului este formarea unor psihologi clinicieni specializaţi în investigarea și asistarea traumelor psihice.

Obiective specifice - programul urmărește abilitarea absolvenţilor pentru următoarele categorii de situaţii şi activităţi:

1. Evaluarea psihologică şi complexă a cazurilor clinice, ,
  2. Înţelegerea multifaţetată a fenomenului traumatizării psihice,
  3. Stabilirea unei relaţii terapeutice ,
  4. Analiza cazului şi stabilirea strategiei de lucru terapeutic,
  5. Stabilirea obiectivelor intervenţiei şi a contractului psihologic de lucru,
  6. Ghidarea psihoterapeutică a persoanelor traumatizate psihic,
  7. Derularea de investigaţii psihologice şi interdisciplinare în domeniul clinic,
  8. Proiectarea de designuri coerente de cercetare,
  9. Analiza datelor şi raportarea rezultatelor de cercetare,
  10. Publicarea în reviste ştiinţifice.
Admitere admitere 2016

Cursuri

Pentru detalii accesați planul de învățământ de pe pagina principală de admitere la master.

Profesori

Prof. dr. Cătălin Nedelcea, Prof. dr. Eugen Avram, Prof. dr. Romeo Crețu, Prof. asoc. dr. Șerban Ionescu, Conf. asoc. dr. Diana Vasile, Conf. asoc. dr. Iulia Ciorbea, Lect. dr. Marina Badea, Lect. dr. Andrei Ion, Lect. dr. Ioana Podină, Lect. dr. Cezar Giosan, Lect. asoc. dr. Rozeta Drăghici

Institutul pentru Studiul și Tratamentul Traumei - ISTT

Perspective în carieră/ Debuşee profesionale

Programul adresează toate mediile practicii psihologice în care sunt necesare intervenţii de evaluare, cercetare şi asistare psihologică: clinic, educaţional, organizaţional sau militar. Competențele formate în cadrul programului sunt certificate de către Colegiul Psihologilor din România, Comisia Aplicativă de Psihologie Clinică și Psihoterapie.

Asolvenții programului vor putea activa în unități de stat si private de sănătate care oferă servicii de asistenţă persoanelor afectate de traume: spitale, policlinici, cabinete, companii, organizații guvernamentale și ONG-uri, institute şi alte structuri de cercetare, cabinete individuale de consiliere psihologică şi psihoterapie, reţeaua de consilieri din domeniul educaţional.

Rolurile profesionale compatibile cu pregătirea oferită de acest program de master sunt cele de psiholog clinician, consilier, psiholog consultant, psihoterapeut sau cercetător.

Persoană de contact

Coordonatorul programului