Admitere

Titlu/ Acronim

Psihologia sănătății - Cercetare clinică și optimizare comportamentală/PSC

Descriere generală

Obiectivul fundamental al acestui program masteral este acela de a consolida, dezvolta abilităţi de cercetare, evaluare a stării de sănătate, a tulburărilor clinice, de abordare terapeutică la nivel cognitiv, emoţional, comportamental în vederea optimizării psiho-comportamentale.

Absolvenții acestui master vor fi pregătiţi pentru:

• Evaluarea stării de sănătate psiho-comportamentală şi a tulburărilor clinice.
  • Tehnici de optimizare comportamentală.
  • Cercetare clinică avansată.

Programul masterului va oferi studenților:

1. un fundament teoretic solid, bine structurat, care acoperă cele mai recente evoluții în domeniul psihologiei sănătății, psihologiei clinice, abordărilor terapeutice, reabilitării neuropsihice.
  2. un portofoliu consistent util în procesele de evaluare clinică;
  3. modele de realizare a rapoartelor clinice sau funcționale;
  4. modele de intervenţie, scheme şi ghiduri de terapie/tratament;
  5. modele de cercetare în mediul clinic;
  6. experienţe practice la partenerii masterului.
  7. suport științific pentru continuarea studiilor la nivel de doctorat;
  8. recomandări privind angajarea în domeniu.
Admitere admitere 2016

Cursuri

Pentru detalii accesați planul de învățământ de pe pagina principală de admitere la master.

Profesori

1. Cadre didactice titulare în Departamentul de Psihologie: Prof. univ. dr. Eugen Avram, Prof. univ. dr. Dragoș Iliescu, Prof, univ. dr. Romeo Zeno Creţu, Prof. univ. dr. Laurenţiu Mitrofan, Prof. univ. dr. Valeria Negovan, Conf. univ. dr. Cornel L. Mincu, Lector univ. dr. Bogdan Cezar Ion, Lector univ. dr. Ovidiu Pop, Lect. univ. dr. Cezar Giosan, Lector univ. dr. Ioana Podină, Lector univ. dr. Raluca Tomșa.
  2. Cadre didactice colaboratori: Prof. univ. dr. Irina Holdevici, Conf. univ. dr. Simona Trifu, Conf. univ. dr. Diana Vasile, medic neurochirurg Dr. Alin Răşină.

Parteneri

Spitalul Clinic de Psihiatie Săpunari, Spitalul Clinic Bagdasar-Arseni” din Bucureşti, Institutul Național de Diabet, Nutriție și Boli Metabolice Prof. Dr. N. Paulescu, Fundația Grigore; Organizația Suedeză pentru Ajutor Umanitar Individual, Fundația Estuar (și alți parteneri care ni se vor alătura).

Perspective în carieră/ Debuşee profesionale

Oportunităţi de încadrare:

• unități de sănătate (reţeaua de stat şi privată: centre de sănătate, spitale, policlinici, centre de recuperare, centre de dezvoltare şi sănătate);
  • cabinete individuale de psihologie;
  • centre sau institute de cercetare, inclusiv universitate;
  • instituţii/ structuri care încadrează specialiști cu competențe în evaluare psihologică -evaluarea personalității, evaluare clinică, evaluarea infuenței contextului instituțional asupra sănătății psihice, evaluarea mecanismelor de autoreglaj și adaptare, evaluarea sănătății la nivel instituțional și consiliere psihologică.

Funcțiile care sunt compatibile cu pregătirea oferită de acest master sunt:

• Funcţia principală (prin atestare la Colegiul Psihologilor din România): psiholog clinician (cod COR: 244501) (atestat de Colegiul Psihologilor din România);
  • Alte funcţii în aria practică.
Persoană de contact Prof. univ. dr. Eugen Avram (coordonator de program): Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.
Ultima modificare Joi, 02 Martie 2017 20:44
Evaluaţi acest articol