14 Mar

Despre noile medii de învățare, realitatea augmentată și jocurile educaționale la întâlnirea Departamentului de Științele Educației

Vineri, 10 martie 2017, în cadrul întâlnirii Departamentului de Științele Educației, Dr. Dragoș Iordache, cercetător la Institutul Național de Cercetare Dezvoltare în Informatică - ICI București, cadru didactic asociat și absolvent al Facultății de Psihologie și Științele Educației, a susținut o prezentare despre platforme de învățare bazate pe realitate augmentată, analiza rețelelor sociale online, evaluarea utilizabilității sistemelor interactive, tehnologii asistive și jocuri educaționale.

Proiectele de cercetare în domeniul informaticii și pedagogiei, noutatea adusă prin introducerea de realitate îmbogățită în mediul școlar și evaluarea eficacității pedagogice în raport cu aceasta, precum și aspectele inovative legate de utilizarea rețelelor sociale online drept facilitator în adaptarea studenților la mediul universitar sau în dezvoltarea capitalului social al acestora, au generat ample dezbateri în cadrul Departamentului cu privire la modelul pedagogic care se conturează odată cu introducerea tehnologiei în procesul educațional, în raport cu profilul elevului, al profesorului, precum și al conținuturilor educaționale.

Alături de exemplele practice ale utilizării unor platforme de învățare bazate pe realitate augmentată în chimie sau biologie, prezentarea a inclus și aspecte legate de tehnologiile asistive, prin dezvoltarea unor aplicații pentru conversia din text în voce sintetică (iT2V), care să faciliteze utilizabilitatea și accesibilitatea.

Concluzia întâlnirii s-a conturat în jurul unei întrebări deschise, care va duce, cu siguranță, dezbaterea în și către viitor: în ce măsură tehnologia integrează, substituie sau completează pedagogia?

Citeşte mai departe ...